Čtvrtek 10.12.2009
PetrNovak
Takže pokračuji:
Čili granule pro psy a kočky v žádném případě. Navíc jsou obohacované minerálními látkami a může to dost hýbat chemismem vody, hlavně zvedat vápník.
Krmivo pro pstruhy bude méně rizikové, ale pokud bych s ním nějaké ryby krmil, tak rozhodně ne takové, které bych si chtěl nechat jako chovné. Spíš nějaké dravější ryby, které mají vypadnout rychle z baráku a kupce už pokud možno neuvidím, ani kamarádům bych je nenechával. Také když se podíváte k jakému účelu je vyrobeno, tak je to pro ryby, které jakmile trochu dorostou tak končí jako konzumní. Tam se rozhodně nějak nepočítá s jejich kvalitou z hlediska chovného a délkou života. Naopak tam se kontroluje, aby složení bylo takové, aby výsledky byly ekonomické.
Pokud se týče rizikových složek, tak tam by TEORETICKY být neměly, ale PRAKTICKY tam být mohou. Mohou tam být náhodou (z kontaminovaných surovin) i záměrně (nelegální doplňky od výrobce). Ale to je skutečně individuální.
Pokud se týče zvetšování orgánů, tak nejvíce postižená mohou být játra. To by se dalo zjistit rozbory na nežádoucí látky nebo vážením jater. Ale řící, že mizerná jsou všechna krmiva nelze. Rozhodně bych krmivo pro pstruhy nepovažoval za nějaký prodlužovač života akvarijních ryb.
Ještě bych se vrátil k tématu pálení žáhy, které ruší akvaristy v jejich bohulibé, záslužné, krásné, státotvorné a vůbec záslužné činnosti. Hodně stručně. Není to sice téma krmení akvarijních ryb, ale akvaristi se na to taky ptají a kdo tím hodně trpěl celoživotně byl RNDr. Stanislav Frank blahé paměti. Tak budem říkat, že to je trochu tematické.
Kdo tím trpí, měl by si odsledovat, co je příčinou. Buď je to v důsledku nervového vypětí, pak to chce řešit tabletami nebo čaji z třezalky, šafránu, dobromysli a podobně, nebo zajít za psychiatrem.
Pokud je to jenom po některých jídlech, hlavně sladkých a škrobových a podobně, tak to je zvýšená citlivost a dráždivot žaludku a tam je ten lecithin rozmixovaný s mlékem velmi vhodný. On s tou mléčnou bílkovinou vytvoří fosfolipoproteinový komplex (dvojpólová molekula tuk-protein), proteinová složka se otočí v žaludku ke sliznici a tuková složka se otočí do prostoru, čili chrání žaludeční stěnu před nadměrnou tvorbou kyseliny chlorovodíkové.
Pokud má někdo problémy po každém jídle bez ohledu na složení, je to nejhorší. Tam je podezření na breberky zvané Helicobacter (Campylobacter) pylori. Žaludek při trávení tvoří kyselinu chlorovodíkovou a když se jí vytvoří už dostatek, tak když se z bílkovin objeví první ionty amoniaku, tak receptory v žaludku zastaví produkci kyseliny. Jenže tahle baktérie žije v žaludku a využívá jako zdroj dusíku přednostně ionty amoniaku (jako drtivá většina mikroorganismů) a ionty amoniaku průběžně žere hned jak se tvoří. Takže žaludek nemá kontrolu nad tvorbou kyseliny a ta se pořád tvoří. Je to nejnebezpečnější forma pálení žáhy a ta se musí řešit antibiotiky, může mít totiž neblahé následky.
Petr Novák
Čtvrtek 10.12.2009
PetrNovak
Používání granulí pro psy a kočky považuji za velmi nešťastné řešení. Jsou to teplokrevníci, kteří mají jinak nastavený metabolismus tuků (na teploty nad 35 st.C) a mají vysoký podíl hnědého podkožního tuku, což jsou v podstatě podkožní buňky s vysokým počtem mitochondrií, které jsou zařízeny právě ke spalování tuku. Obsažený tuk bude směs odpadu z jatek a kafilérky a bude mít vysoký podíl loje (protože málo žlukne), ale ten se dobře metabolizuje až při teplotách kolem 38-42 st.C.
Ryby jsou studenokrevné a v běžných teplotách tento tuk pouze ukládají, ale spotřebují velmi špatně.
Kromě toho šelmy mají extrémní výkonnost žaludku a velmi silnou produkci kyseliny chlorovodíkové a velkou schopnost trávit svalovinu s vysokým obsahem (kolem 30%) kolagenu. Kdežto bezobratlí obsahují kolagenu tak do 3 - 4%. Čili u běžných akvarijích ryb bude výkonnost trávicí soustavy a hlavně žaludku uzpůsobena na mnohem menší obsah kolagenu. A ten když se nestráví, tak se nestráví ani bílkovina, kterou obaluje (svalové vlákno).
Musím doběhnout od počítače, pokračování tak za hodinu.
Petr Novák
Čtvrtek 10.12.2009
Crayfish
to PetrNovak: Petře, mohu mít ještě jednu otázku. Sice to není karnitin, lecithin ani cyclope-eeze; ale jsme pořád v oblast výživy ryb:
V praxi mnoho cichlidářů krmí velké ryby granulemi pro psy nebo pro kočky, nebo krmením pro pstruhy. Je to z pohledu dlouhodobé výživy zdravé? Je nějaký zásadní rozdíl mezi žrádlem pro psy a pro kočky, když se dává rybám? Co se týče krmení pro pstruhy, může tam být zřejmě i něco, co podporuje přibírání hmotnosti, aby ryba co nejrychleji dorostla "na maso". Není to v konfliktu se zdravou výživou, např. že by se akvarijním rybám zvětšovaly nějaké orgány a tím zkracoval život apod.? Díky, díky O;)
Středa 9.12.2009
PetrNovak
Ano, Lonza je pobočka švýcarského mateřského podniku, která vyrábí karnitin v různých derivátech. Principiálně se jedná o stejný produkt. Dělají hlavně karnitin-bázi, karnitin-tartrát, acetyl-karnitin a karnitin-fumarát, ale ten asi nejde do Evropy. Dělají podle mého názoru karnitin o velmi slušné chemické čistotě, dokonce je i zpracováno využití odpadu se zbytkovým karnitinem na zabudování do kvasinek Torulopsis ethanolitolerans. Jenže ať je karnitin jak chce kvalitní, pořád platí, že přidávání do výživy nemá smysl. Bohužel.
Petr Novák
Středa 9.12.2009
HB74
článek super, včetně komentářů
akorát bych měl dotaz, Lonza Kouřim vyrábí karnitin. Jedná se o stejný produkt?
Úterý 8.12.2009
mlynar
Byl by z toho pěkný akvabestseler... :o) ... a unikát, jaký nikdo na světě zatím dohromady nedal.
Úterý 8.12.2009
PetrNovak
Pro Crayfish:
Jestli Cyclop-eeze funguje, tak bych se ho nebál, ale hlídal bych u něj parametry dusíku v nádrži. Každopádně střídání krmiv je ku prospěchu.
Jestli ten lecithin budete objednávat, tak mi předem napište na novak@bolid.cz (čtu je odpoledne a večer), zařídím Vám tam na tom e-shopu slevu.
A s tím zdravím na prvním místě: Mám kamaráda, dělá ve velkém papouchy, a ten když kupuje ovoce a zeleninu, tak nejlepší jde ptákům a teprve zbytek konzumuje rodina. A když doma zatápí, tak nejdřív v kotli do voliér a doma kolikrát ani nezatopí a řekne: "Když je někomu zima, ať si jde zatopit nebo si vezme kulicha. Papoušek si kulicha nenasadí a tak mu musím topit já."
Pro všechny akvaristy: pokud byste tam na tom webu chtěli zpřístupnit odborné články (jsou blokované pro běžné návštěvníky), tak mi tento výše uvedený e-mail pošlete zprávu, individuálně vám zařídím přístup. Jenom ty články nesmíte zkopírované vkládat na jiné weby. Zrovna o lecithinu a tucích je tam docela obsáhlý článek, ale je psaný pro lidi.
Pro Mlynar: Obávám se, že kdybych pustil receptury na ryby, tak na mne některý výrobce komerčních krmiv spáchá atentát. Ale nějaké články budou, jen co se k nim dostanu. Musím to pouštět mezi lidi postupně, aby to najednou nebyla moc velká pecka.
Úterý 8.12.2009
Crayfish
to PetrNovak: Petře, opět děkuji ještě jednou moc a moc, s Cyclop-Eeze to nebudu raději přehánět, přidám jim i něco jiného - mám dobré zkušenosti i s Hikari First Bite - předpokládám podle příbalového letáku (pokud tam je zase všechno jak uvádějí), že to Japonci mají "výživově" harmonicky vyvážené a v praxi vyzkoušené. Jinak děkuji za typ na práškový lecithin proti pálení žáhy. S tím jste mi udělal skutečnou radost! Budu moci v noci klidně spát a nemuset brouzdat po webu O;) Důležití je zdravím ryby jsou až na druhém místě O;))))
Úterý 8.12.2009
mlynar
Boha mu. To co jsem tady teď nečetl je další fantastický článek...
to P.Novák: Chraň nás tesat Vaše příspěvky do žuly. Byl by na to třeba celý lom a několik rot odpočinutých kameníků!
Úterý 8.12.2009
PetrNovak
Určeno pouze pro Crayfish, ostatní nečíst!
Vezmu to postupně:
Cyklop-eeze:
Cyclop-eeze má webové stránky tajemné jako hrad v Karpatech, což samo o sobě říká, že mají důvod něco tajit. Osobně se domnívám, že se jedná o zpracování odpadu z bezobratlých živočichů. Běžně se totiž na březích moře těží (i z farmového chovu) různí bezobratlí živočichové, obecně zahrnutí laickou veřejností pod širší pojem „mořské potvory“. Někteří se dále zpracovávají hlavně tak, že se z nich odděluje nekonzumovatelný krunýř tvořený chitinem, což je speciální polysacharid. Jedlé složky se dále zpracovávají na potraviny pro lidskou výživu. Chitin se dále zpracovává na chitosan, což je nestravitelná vláknina používaná do redukčních diet, váže tuk a zabraňuje jeho vstřebání. V povolených dávkách nefunguje (je to malé množství), ve velkých dávkách způsobuje „tukový“ průjem a vzniká riziko omezeného vstřebávání tukorozpustných vitamínů a vápníku. Chitosan se používá i jako funkční hydrokoloid v potravinářství.
Při zpracování bezobratlých tím samozřejmě vzniká vysokobílkovinný odpad, který obsahuje poměrně dobře stravitelné bílkoviny, jsou stravitelnější než z obratlovců. Kromě toho v poslední době v severních přímořských státech vzniká silný tlak na zpracování krillu, což je v podstatě mořský plankton, kterým se živí menší konzumní ryby a také některé velryby. Tady má největší zájmy Norsko, které se s velrybami jako největšími konzumenty krillu přetlačuje tím, že velryby vybíjí. Když jsme u mořské ekologie, tak Norsko nehodlá nic dělat se záplavou kraba kamčatského, který se po umělém vysazení do pobřežních vod východně od Kamčatky podél celého pobřeží Ruska bez přirozených predátorů (vlkouš) přemnožil a pokračuje v tažení podél pobřeží na jihozápad. Loví se velmi málo jenom proto, aby po dohodě Rusko mohlo držet jeho vysoké ceny, přitom u nich je toho kraba málo a na severu Evropy už zlikvidoval prakticky veškerý život na dně moře, místy dno pokrývá souvislou vrstvou. Ani by mne nepřekvapilo, kdyby se tento krab použil jako surovina pro výše uvedený výrobek Cyclop-eeze, protože by nespadal do limitu těžby pro lidskou výživu.
Jak jsem viděl, ta surovina se zpracovává pomocí betainu, což je trávicí enzym prvního stupně (nahrazuje funkci žaludečních enzymů), aby byla stravitelnější a chuťově atraktivnější. Potom se zahušťuje a suší lyofilizací a případně mele, aby byl výrobek dostatečně jemný.
Pokud Cyclop-eeze ryby berou, tak proč ne? Jenom u něj vidím určité nevýhody, a to v první řadě asi nevyvážený obsah aminokyselin, o něm v podstatě výrobce na svých webových stránkách taktně nemluví. Přitom zastoupení aminokyselin je považováno za hlavní hodnotící kritérium ve výživě, a u rybích krmiv pro umělý odchov je na něj dbáno velmi (nutná povinná schvalovačka). Asi k tomu má výrobce důvod, proč to neuvádí, přitom o jiných živinách dalekosáhle informuje, i když většinou spíš komerčně. Určité riziko vidím v tom, že surovina je „štípnutá“ betainem. Tím je lépe dostupná pro baktérie (pomnožení) a celkově bude lépe rozpustná a tím znehodnocující vodu dusíkatým odpadem, nehledě na to, že je ošetřená konzervantem.
Snadno Cyclop-eeze může mít lepší parametry než artémie. Artémie totiž během krátké doby „zhubne“ kvůli podvýživě, protože by se hned při líhnutí musela přikrmovat (podobně jako vířníci, viz níže). Odhaduji, že artémie 10 – 12 hodin po vylíhnutí bude mít tak polovinu živin než hned po vylíhnutí.
Dal by se Cyclop-eeze nahradit?
Asi ano. To je odpověď i na to, čím krmit nejmenší potěr, pokud je ochoten požírat neživou stravu. Dokázal bych spočítat recepturu, která by tvořila dvě práškové směsi, ty by se rozpustily ve vodě a vytvořily by smícháním za studena gel. Ten by se mohl rozmixovat ve vodě a procedit podobně jako plankton. Byla by u něj zaručena vyváženost aminokyselin, obsah vitamínů atd. Nevím, kolik stojí Cyclop-eeze, ale tahle směs by odhadem vyšla 1 kg tak kolem 400 Kč (prodejní cena). Pak už to jenom postupně zkoušet nejprve na obyčejných rybách atd. Pokud byste měl zájem, tak mohu udělat vzorek zadarmo, suroviny mám k dispozici, jenom jsou trochu problémy s jednou složkou na studený gel, ona se do ČR moc nevozí. Taky bohužel „nejsou lidi“, protože do konce roku mám poměrně hodně práce, ale časem to dám dohromady. Nějak jsem si ten konec roku představoval jinak.
Alternativní živé krmení:
Dal by se kultivovat vířník. V podstatě přírodní, kterého si trochu chytnete (je to otázka kvalitní síťky, je celoročně, dá se chytit, i když není v množství na normální krmení), a pak se řízeně kultivuje. V podstatě se během roku i při přerušené kultivaci nějaký dá vždy sehnat, lepší jsou menší zdroje bez ryb kvůli hygieně. Pak jde o to sestavit si doma kultivační kolonu. Dá se krmit sušenými řasami, kvasnicemi a umělým krmením. I ty kvasnice je nutné dobře živit. Pokud by byl zájem, tak bych o tom něco napsal atd. Ale zase až bude trochu času.
Co ještě přidávat ke krmení mladých?
To je dost složitá otázka, protože odpověď že to, co tam chybí je na nic. Může se zkusit přidávat vitamíny. Jedna tableta s doporučenou denní dávkou vitamínů se rozdrtí a rozpustí do vody jako koncentrát. Potom se dávkuje tak, aby to odpovídalo nejvýše 50 – 100 litrům vody v nádrži. Ta voda potom bude žlutá od riboflavinu, ale to nevadí. Pokud koupíte vitamíny zabalené v krabici s dárkovým rádiem, nožem a podobně, tak to bych prosil do akvária nedávat.
Teoreticky by se tak snad daly dávkovat i aminokyseliny, ale raději to dál nebudu řešit.
Omega-3 mastné kyseliny:
Tady je potřeba je rozlišovat, protož sem patří více typů, nejznámější je kyselina linolenová, což je metabolický základ mastných kyselin pro všechny živočichy. Ta je považována za nepostradatelnou. Potom jsou její deriváty, což je známá EPA (eikosapentaenová) a DHA (dokosahexaenová). Ty jsou typické v rybách hlavně mořských, ale jsou i v rostlinných olejích (pupálkový, brutnákový atd.). Organismus si je dokáže tvořit z linolenové, ale pokud jsou současně v nabídce ze stravy, tak se tvoří lépe. Obecně ale jejich potřeba je u člověka malá. U mořských živočichů asi bude větší, ale nikde jsem nenarazil (moc jsem to tedy nehledal), že by byla stanovená potřebná dávka. Asi soudruzi úředníci z EU zaspali se znormováním. Tvrzení o užitečnosti EPA a DHA jsou dost komercionalizovaná, hlavně na rozvoj mozku u dětí (na to by měla každá matka slyšet a pouštět penízky), ale v praxi to nějak nefunguje. Nejvyšší spotřebu EPA a DHA mají Eskymáci, ale přesto nějak mezi nimi chybí držitelé Nobelových cen. Jinak obecně pro lidský i živočišný organismus jsou zdravé.
Nejvýhodnějším zdrojem omega-3 linolenové kyseliny je normální řepkový olej, který koupíte všude. Bylo by vhodné pro ryby ještě přidat trochu nějakého oleje s EPA a DHA a podobně, ale myslím, že to nebude rozhodující, ale přínosné to bude. Dobré výsledky v odchovu ryb už dají i běžné kvalitní oleje, protože nedostatek linolenové způsobuje metabolické poruchy. Totiž ta propagace na EPA a DHA je hlavně při odchovu mořských živočichů bez dalšího normativního upřesnění. U silně koncentrovaných preparátů s obsahem omega-3 je nutno dávat pozor, ony totiž snadno žluknou (fermežují) na dvojných vazbách, i když jsou někdy údajně od výrobců enkapsulované, proto jsem k nim dost opatrný.
Práškový lecithin:
Kde ho získat? E-shopy se zdravou výživou, ale pozor, abyste nekoupil granulovaný. Musí být práškový, ten tak často v nabídce není. Obsah čistého lecithinu je v něm 95-98%. Ten z lékárny v kapslích nedoporučuji, protože to je tekutý lecithin ředěný sojovým olejem asi 1:1, obsah fosfolipidového komplexu (čistého lecithinu) je tam kolem 50 – 60%. Hlavní problém je ten, že je to děsné lepidlo pro další použití technologicky problematické.
Tyto webové stránky nepovolují reklamu, kde se dá koupit, ale protože by to nikdo jiný číst neměl, klikněte si na http://www.nutri-exact.cz/...
Je to sice 0,5 kg balení, ale je vhodný pro lidskou výživu a také dobře funguje proti pálení žáhy (nejlépe lžíci rozmixovat do mléka) nebo nasypat do jogurtu a podobně.
Úterý 8.12.2009
mlynar
to Crayfish:
Cyclop-Eeze by měl být nějaký drobný vířník, nejsem si už dnes jistý zda-li mořský či sladkovodní, ale myslím, že původně "z" nebo "od"Aljašky.
První s tím přišla firma Argent Lab. na konci devadesátých let, kdy byly horší než špatné úrody artémií na Salt Lake a usilovně se hledalo co nejrychleji náhradní řešení.
Úterý 8.12.2009
Crayfish
to Arowana a PetrNovák:
Odkaz znám O;) Ale zajímalo by mne,co na to Petr, znalec výživy. Všechno, co jsem o tom četl (Cyclop-Eeze), jsou super doporučení, včetně vhodného využití i pro "zdravého člověka". Tak aby to nebylo jak s tím karnitinem.
Ale mé zkušenosti jsou zatím velmi pozitivní, malé vrčivky trpasličí to berou; bál jsem se, že je neodkrmím. Teď jim je 14 dní a vypadá to, že si občas troufnou i na artémku. Ale nic moc lovci, jsou to takoví váhaví střelci jako rodiče - čumí na žrádlo dlouhé vteřiny a rozmýšlejí se, zda zobnout nebo ne ... Ale jak říkáte na Slovensku - mají své "čaro" O;)
Úterý 8.12.2009
arowana
Super článok, veľmi si podobné príspevky pochvaľujem.
Mohlo by to mať v budúcnosti pokračovanie v inom témate.
Úterý 8.12.2009
arowana
Ahoj Roman, bližšie informácie ohľadom Cyclop-Eeze, nájdeš tu
http://www.cyclop-eeze.com/...
ale nevylučujem, že ten link poznáš aj ty.
Osobné skúsenosti s ním mám len minimálné, ale priatelia, ktorý ho užívajú, si ho dosť chvália.
Žial s rýchlosťou rastu mláďat rybiek rodu Trichopsis a aj Parosphromenus, mám obdobné skúsenosti, ako aj ty. Na nič "rýchlejšie", ako kŕmenie vírníkovým prachom, som doteraz neprišiel, žial ten je však nielen limitovaný ročným obdobím výskytu, ale v dnešnej dobe žial už aj lokalitami, ktorých je už minimum.
Sorry za offtopic...
Úterý 8.12.2009
Crayfish
Petře,
díky moc O;) Ten Váš příspěvek je další pěkný samostatný článek. Ten lecithin v prášku se nechá někde běžně koupit? Já znám jen tablety z lékárny a láce to zrovna není.
A ještě jedna otázka, smím-li. Mladý potěr, ve velikosti, kdy ještě nepřijímá artémii a velmi pomalu roste (mám teď potěr vrčivek trpasličích). Čím jej ideálně krmit, případně co přidávat ještě jako doplněk, aby v dobrém smyslu slova rychleji přibíral na váze a rychle se dostal za hranici, kdy může artémku, nějaký "prach", tedy normální kmivo apod.?
Čím krmit, co případně přidat? Obzvláště v zimě, kdy jsou rybníky "prázdné"?
Experimentuji s Cyclope Eeze a vypadá to, že to zabírá, rybky to berou, i když to není živé. Stačí, aby se to při jemném vzduchování vznášelo ve vodě. Navíc to pěkně pomáhá díky svému složení i červenému vybarvení. Máte s tímhle nějaké zkušenosti? Na webech se píše že to je o řád výživnější a lepší než dokonce živá artémie. Lze tímto krmivem potěr krmit jednostranně, tj. bez nějakých dalších látek, živin?
Ale nevím, zda to není zase jen reklama. Omega -3 mastné kyseliny atd. Z mého pohledu to u potěru funguje, tvrdí se dokonce, že to je vhodné i pro lidi, srdečně-cévní systém, atd., atd.
Pondělí 7.12.2009
PetrNovak
Lecithin je velmi vhodný, a to jak pro lidi, tak pro zvířata. Krmný lecithin se přidává i do směsí pro hospodářská zvířata, dokonce cholin, který je jeho složkou je v některých směsích povinný. Lecithin se podílí na stavbě buněčné membrány a tím pádem ovlivňuje její kvalitu a odolnost. Lecithin funguje jako přenašeč tukových složek, které se uvolní ze zásobních buněk a jsou přenášeny krví do buněk ke spálení. Při dlouhodobém příjmu snižuje riziko aterosklerózy. Lecithin příznivě ovlivňuje duševní výkonnost na dobu 4-5 hodin při požití nalačno. Silně zesiluje činnost jaterních peroxisomů, což jsou buňky, kde se spaluje alkohol. Přesněji řečeno, kdo si vezme jednu a více polévkových lžic lecithinu před konzumací alkoholu, tak je odolný vůči alkoholu, je to individuální, někdy ta odolnost je až neskutečná. Lecithin příznivě ovlivňuje svalovou vytrvalost. Lecithin příznivě působí na játra (!), zejména pokud jsou v zátěži ze špatné potravy. Je to například velký problém šelem krmených granulemi. Lecithin se v těle ukládá v játrech a postupně se jím "sytí" organismus, takže jeho účinky nejsou tak dramatické, protože nastupují relativně pomalu. Pokud chcete přidávat lecithin do krmiva, tak klidně můžete jít v základu na 6 g do 1 kg, ale můžete jít i na mnohem vyšší dávky, klidně 100 g v 1 kg směsi (čili 10%), není to problém, zejména pokud máte obavu z toho, že organismus musí více používat játra na odstranění zátěže. Před chvílí jsem korespondoval s jedním akvaristou, který má u jedněch sumců problémy s oplodnění. Důvodů může být spousta, ale také lecithin může mít na to příznivý vliv (na spermie).
Lecithin se dá dobře použít i v kuchyni. Kdyby se kuchaři v hospodě naučili používat práškový lecithin do omáček, tak by za nimi jezdili hosté z širokého okolí. Stačí po ukončení varu rozmixovat lžičku práškového lecithinu do trochu omáčky a zamíchat to pak všechno do hrnce, nevařit. Jde to i doma, například takto udělaná rybí polévka je vynikající. Funguje to na principu emulgátoru, který spojí fázi voda-tuk do krémové emulze, lecithin je bipolární molekula.
Pokud se týče účinnosti jiných výživových doplňků jak u lidí, tak u zvířat, je to silně individuální. Záleží to také na legislativním omezení. Totiž některé produkty mají horní povolenou dávku uvedenou na etiketě omezenou, takže fungují málo. Typicky oblíbené Gingko biloba, neboli v dotazu zmíněný jinan dvoulaločnatý, že je neúčinný. Tam se na dosažení účinnosti musí podávat trojnásobné dávky (povoleno je 40, účinná dávka nejméně 120 mg účinné látky ze standardizovaného extraktu). Ovšem počítejte s tím, že poslední dávku vzít tak 6 - 8 hodin před spaním, má potom i stimulační účinky a neusnuli byste. Podobně Garcinia, tam se efekt dostavuje až v dávkách, které někomu dělají trávicí potíže. Takže laik snadno řekne, že to nefunguje. Je to výrobek od výrobku velmi individuální. Pro laika se v tom vyznat je to opravdu docela problém.
Pondělí 7.12.2009
filipsi
Ze zcela neodborneho pohledu, reknu skoro vsechny (reklamy na kremy, kosmetiku, jinan dvoulalocny, homeopatika, ...) :-)
(odborne a financni hledisko necham na ostatnich, svuj pohled si necham)
Pondělí 7.12.2009
Crayfish
Zeptám se ještě jinak, podobně: je kromě toho ještě nějaký další "výživový doplněk", jež je takto silně propagován (u lidí, ryb apod.) a při tom to vlastně nemá téměř žádný pozitivní účinek (s výjimkou rostoucích tržeb)?
Otázka druhá - lecithin - má nějaké zásadnější projevy u člověka, u ryb apod., když je přidáván (paměť, ...)
Děkuji
Pondělí 7.12.2009
PetrNovak
Bohužel zrovna v případě fitness to má jediný pozitivní vliv, a to je zisk výrobců a distributorů. Karnitin dráždí ledviny, takže dochází k silnějšímu vylučování vody a tím snížení hmotnosti, čili zdánlivému zhubnutí. Kromě toho vyšší dávky karnitinu mají projímavé účinky, což má podobný hmotnostní efekt. Při vysazení se ale voda vrátí do podkoží a trávicí soustavy a efekt pomine. Pokud se bere karnitin několikrát během dne, tak (jako každý libovolný dietní výrobek) navozuje takzvané "dietní uvědomění", čili dotyčný podvědomě konzumuje méně stravy.
Jenže pokud se dělá skutečně řádná studie (randomizovaná double blind), tak dosud nebyla publikována zpráva o zvýšeném spalování tuku, která by tento objektivní postup splňovala. Nejvýznamnější výzkum byl prováděn v první polovině 90. let v Mayo Clinic, Rochester, Minesota, USA. Toto pracoviště se honosí tím, že je považováno za absloutní špičku ve výzkumu. Byly zde dělány testy karnitinu na hubnutí a zvýšení sportovního výkonu a ani jedno nebylo prokázáno. Pokud by někdo dělal studii skutečně splňující objektivní kritéria a prokázal spalování tuku, tak by byl první na světě a určitě by se dočkal značné finanční podpory výrobců. Takzvaná výživová tvrzení na obalech výrobků šikovně obcházejí výše uvedené skutečnosti a popisují účinky přirozeného karnitinu produkovaného organismem, a neznalá osoba se domnívá, že tím získá stejné účinky od zakoupeného produktu.
Pondělí 7.12.2009
To-Chu
V případě fitness určitě nejde o podfuk století. Pokud ale někdo podobné doplňky výživy vč. multivitamínů kupuje jen pro lepší pocit, aniž by věděl proč a jestli je to nutné, tak tím získá akorát tak drahou moč :-) Pro ryby je to naprosto zbytečné.
Pondělí 7.12.2009
soltekk
výborný článek budu o tom uvažovat, že přejdu na krmení s obsahem KERATINU