Pátek 30.10.2015
Mrakoplash
Rád bych poděkoval za fajn soutěž a také panu Ratajovi, za zajímavou knihu.
Cena dorazila bez nejmenších problémů.
Děkuji
Neděle 11.10.2015
Pavel
SYNSPILA - možná by bylo nejlepší si článek pozorněji přečíst, ke konci máte jak vyřešení i výherce a to delší dobu před vaším komentářem ...
Sobota 10.10.2015
SYNSPILA
Je říjen a výsledek soutěže není uveřejněn.Tak by bylo aspon dobrý napsat,z jakého důvodu.
Středa 23.9.2015
BigCAt
Tak kdo vyhrál a kde teda stojí pravda?
Neděle 20.9.2015
Martin33
Je již po uzávěrce. Kde najdu řešení?
Díky
Neděle 30.8.2015
petulinda02
Nitrifikační bakterie neměli mnoho živin,tak se zredukovali a po přenesení mláďat nestíhali redukovat .
Sobota 29.8.2015
TomasOxx
Také si tipnu 14 denní pauzu, kdy se přerušil koloběh rovnováhy v akváriu.
Kolonie užitečných bakterií se zmenšily, v ulehlém substrátu se hromadily škodlivé látky a při plném osazení ve dně ryjícími rybami akvárium/filtrace nezvládla náhlou změnu/zátěž.
Sobota 29.8.2015
Horiz
Take se priklanim k nazoru, ze hlavni problem byl v 14 denni pauze, kdy v akvariu nic nebylo, potom v dusledku redukce poctu uzitecnych bakterii se zhouply dusikate latky a bylo vymalovano...
Čtvrtek 27.8.2015
pa.bocek
Podle mě způsobeno 14denní pauzou.
Čtvrtek 27.8.2015
MythiQ
Já vidím také hlavní problém v tom, že 14 dní nebylo akvárium pod biologickou zátěží a došlo ke snížení počtu nitrifikačních bakterií ve filtru, které po přelovení mláďat rejnoků, kteří se ládovali o 106 nezvládlo odbourávat všechny škodlivé látky. Což vedlo ke zvýšení koncentrace nitritů a následnému úhynu mláďat.
Pondělí 24.8.2015
Profa
Způsobeno 14ti denní pauzou, při které nebyly v akva ryby(nekrmilo se), tím pádem bakterie které dusík zpracovávají neměly dostatek živin, a tak došlo k jejich rapidnímu ubytku a když se v této situaci do akva náhle přidala mláďata, která hltavě žrala,tím pádem produkovala mnoho dusíkatých látek, ekosystem (bakterie) akva nestíhal zpracovat tak velké množství N, na které nebyl připraven. Obnovit množství bakterií nelze během nekolika dnů.
Neděle 23.8.2015
BIOD
Slehnutý písek a kolonie anaerobních bakterií. Po prohrabávání mladými rejnoky a vystavení kyslíku odumírají a rozkládají se. Zvedá se hladina dusitanů, kterou nezvládnou zpracovat nitrifikační bakterie filtrů, oslabené nedostatečným koloběhem dusíku v prázdném akváriu, jejichž odumřelé kolonie se rozkládají také. Navíc krmit jen nitěnkami, které jsou tučné a jejich střeva obsahují mnoho odpadu i po propírání mi přijde jako poslední hřebík do rakve.
Ale co já vím. Jsem zvědavý čím je to způsobeno ve skutečnosti.
Pondělí 17.8.2015
Pietros
Myslím, že 14 denní chod aqua bez osádky ryb mohl být opravdu jedním z faktorů, který ovlivnil význam účinku filtrace, ale nikoliv nemohl být tak zásadní. Dle mého názoru musel v aqua být jiný problém, který ovlivnil takové zvýšení nitridů.
-První potomstvo bylo přeloveno do stejného aqua a problém nebyl.(bylo v aqua před prvím potomstvem záběhové osazenstvo nebo byly první odchovy vpuštěny tak jako druhé do prázdné dvoustovky?)
-takže, zůstal někde zbytek krmení? (v písku, filtraci)
-nemohl být jeden z rejnoků již mrtev?
-měněná voda měla jistě správné parametry (?)
Závěrem bych jen dodal (bez urážky), z citace prvního odstavce:
,,Vladimír byl zkušený akvarista´´
nemohu si odpusťit tvrdit, že Vladimír silně pochybil přes své zkušenosti a to že u takového zvýšení nitridů namísto 25% mělo docházet k výměnám 50-90%.
Toto by výrazně ovlivnilo snížení nitridu a ovlivnilo život rejnoků.
PS: Jedná se pouze o můj názor a spekulaci.
Vladimírovi přeji v budoucnu ať se daří.
Neděle 9.8.2015
rdubsik
Vladimír měl nainstalovat 2 - 3 kusy RIOFILTRU naplněné aktivním uhlím od "Rataje". Díky tomu by došlo ke snížení obsahu nitritů během několika málo hodin.
Čtvrtek 30.7.2015
Mr.Flibble
Jak již tady mnozí zmínili, problém tkví pravděpodobně především v těch 14 dnech, kdy chyběla biologicka zátěž v podobě výkalu ryb, zbytků krmení, nebo alespoň odumřelých částí rostlin. Kolonie nitrifikačních bakterií ve filtrech a nádrži přišly během těch 14 dní o "potravu" a tak se jejich množství přirozeně zredukovalo.
Jakmile přišla do akva nová osádka a začlo se s krmením, tak došlo k prudkému nárůstu hladiny amoniaku a NO2 z výkalů a potravy, ale zredukované počty nitrifikačních bakterií nestihly na takto skokove zvýšení zareagovat dostatečně rychle-namnožení vyžaduje určitý čas.A protože se na nitrifikačním procesu podílí nemalou měrou i nitrifikační bakterie i v samotné nádrži, tak ani přidáni zaběhnutého filtru už v takové situaci nemohlo dostatečne rychle pomoct.
Majitel podcenil chod "na prázdno" akvária a náhlé přidání takto velkých živočichů, navíc značně citlivých na čistotu vody.
Navíc samotné výměny vody mohli paradoxně za určitých podmínek situaci ještě zhoršit.
Středa 29.7.2015
Katsar
Myslím, že kromě snížení počtu baktérií ve filtru během dvou týdnů prostoje se v akváriu ubytovali i ty nítěnky, které se totiž živí organikou a bakteriemi. Proto přídání bakterií a jilu z filtru od zaběhlého akvária nepomohlo.
Úterý 28.7.2015
san
Během 14 denní doby, kdy bylo akvárium rejnoky neobydleno, chyběl bakteriím ve filtru zdroj živin (především amoniak). Bez něho bakterie nepřežily a po nasazení rejnoků došlo k projevu právě nedostatku bakterií ve filtru, které by byly schopné aktivně odbourávat dusitan z vody.
Úterý 28.7.2015
lev_ica
Taktiež si myslím, že problémom bola nádrž 14 dní bez rýb a tým aj bez výživy pre nitrif. baktérie a potom pridaním troch mláďat naraz došlo k prudkému nárastu, ktorý už oslabené baktérie nezvládli.
Pondělí 27.7.2015
ParadoKs
Ještě by se dala brát v potaz asi přesnější možnost a to. Třeba běžela jen filtrace a už ne vzduchovani /pokles O2, dále ve filtru bakterie premenovaly organické nečistoty (NO2) na NO3. A jelikož byl v akva jen písek, NO3 nemel kdo zužitkovat, tudíž se nahromadilo a i z toho důvodu přišla zkáza nitrifikacniho procesu. Taky je otázka, jaké bylo PH vody? Takže dusičnany NO3 se opět začaly redukovat na jedovaté dusitany NO2.Tím asi PH kleslo do kyselé hodnoty.... Mel asi vyměnit veškerou vodu,protože částečnými vymenami nejspíš pH stoupla nad 7 a pak zase hrozí otrava čpavkem.
Na závěr, Vladimír mel pravidelně měnit vodu i když bylo akva bez osádky, aby předešel nahromadění dusičnanů.
Neděle 26.7.2015
DuroTrulo
Podľa mňa sa dusitany sa do nadrže dostaly s čistou vodou. V pitnej vode norma povoľuje dusitany do 0,5 mg/l
Neděle 26.7.2015
SYNSPILA
Můj tip je ten,že nítěnky se dostaly do filtrační náplně,kde došlo k jejich rozkladu a tudíš opakovaně byly naměřené dusitany.A nebo byly nitěnky zalezlé v písku,kde uhynuly.Celkově se dá říct ,že k úhynu došlo při selhání biologické rovnováhy v akváriu.
Čtvrtek 23.7.2015
ParadoKs
Taky se přikláním k tomu, že nitrifikacni bakterie přišly o zdroj potravy a proto uhynuly.
Čtvrtek 23.7.2015
Peter72
14 dni bakterie vo filtroch v prazdnej nadrzi hladovali a tak zredukovali svoj počet na minimum. Kedze nedostavali ziviny v podobe odpadových látok od ryb (nádrž bola bez rastlín ktoré tiež produkuju odpadove látky). Takže ked sa v nadrzi objavili nové ryby bakterie na zvýšenú hladinu odpadovych látok nestihli pružne zareagovať a zvysila sa hladina nezelanych nitratov. Výsledok na seba nenechal dlho cakat. 😊
Středa 22.7.2015
strn.jan
Nespotřebované krmivo(nitěnky),způsobily problém.
Středa 22.7.2015
bukylak
Pokud to budu brát jako detektivku, pak v textu je úmyslně zmíněno 14 dní bez osádky akvária.
Pokud to budu brát jako akvarista, pak bakterie za tuto dobu bez přísunu živin redukovaly své počty na minimum. Po přidání osádky už nezvládly své počty zvýšit a vypořádat se s přísunem škodlivin k odbourání.
Několikrát jsem při pročítání debat zachytil názor "krmit prázdné akvárium" což si myslím, že není to pravé. Spíše by to chtělo nějaké udržující ryby, aby akvárium neztratilo status "provozuschopné, potažmo zaběhlé".
Středa 22.7.2015
Jodynek
Problémem je, podle mě, 14 dní prázdné akvárium, které sice jelo na zajetý filtr, ale nebyla tam žádná osádka. Tudíž bakterie nepřežily a po vysazení rejnoků se nestihly namnožit a nitrity je zabily.
Středa 22.7.2015
Jardi
Příčina úmrtí je nahromadění organických látek a nedostatek bakterií, které rozloží výměšky ryb a odumřelou organickou hmotu z potravy ryb. Vznikla tak velká koncentrace nitritů, která může za úhyn ryb.
Středa 22.7.2015
DrahaaS
Nitrifikační bakterie pro správnou funkci potřebují kyslík a živiny.V tomto případě výkaly z ryb a nespotřebovanou potravu.Je-li toto porušeno na 14dní bakterie vymřou a při opětovném zatížení nádrže skokově naroste NO2/NO3.Vytvoření biologické rovnováhy trvá 4týdny.Výměna vody v tomto případě příliš nepomůže,sice mírně klesne zatížení nádrže,ale klesne i počet bakterií.Je vhodnější aspoň na čas zapojit skimmer (proteinový odlučovač),jednorázově použít nové aktivní uhlí.Zvýšit množství bakterií lze živou násadou,výměnou vody ze zaběhnuté nádrže,případně dodáním uhlíku pro bakterie
Středa 22.7.2015
VitBlanar
Bakterie spotřebovaly velkou část živin (které asi 14 dní nepřibývaly) a snížily se jejich počty kvůli nedostatku organických látek. Potom, co dal do nádrže znovu ryby vzrostlo rychle množství organických látek a bakterie nebyly schopny je zcela zpracovat. Proto se navýšilo množství nitritů.
Středa 22.7.2015
Ereirias
Mám obdobný názor, výkonné filtry, které jely naprázno, bez přísunu jakýchkoliv živin když se odebrali rejnoci měly narušenou biologickou rovnováhu, po vpuštění a krmení nebyly bakterie schopny se s náporem přirozeně vypořádat jelikož se množí pomaleji, než narůstá hladina nebezpečných odpadů.
Výměna vody v tomto případě nebyla nejvhodnějším řešením, jelikož docházelo stále k narušování biologického prostředí.
Středa 22.7.2015
jirisobek
Živá potrava se dostala do filtrace potom se zvedla hodnota NO3/NO2 nedostatečná kontrola filtrace.
Středa 22.7.2015
Hanels
No je to prosté, bakterie spotřebovali všechny živiny a z důvodu že jim nebyla dodána žádná potrava tak vymřeli. A přece jenom 2 týdny je dost dlouhá doba, zvlášť pokud tam jsou dva silné filtry které tu vodu tak rychle čistili a tím se bakterie ještě rychleji připravili o živiny.
Středa 22.7.2015
LeaL
Určitě byl problém v prázdné neosídlené nádrži po tom, co byla odebrána první mláďata. Jelikož bylo prostředí čisté, bez rostlin, bez odpadu z ryb, nitrifikační bakterie ve filtru neměly přístup k výživě a jejich zánikem se rozhodila stabilita již zajeté nádrže. Po osazení dalšími mláďaty se nestačil filtr opět zajet a to mělo vliv na zvýšení nitritů a tím úhyn citlivých mláďat.
Středa 22.7.2015
Petr39
Je to víceméně jasné. Po odlovení malých rejnoků z nádrže došlo k postupnému vymírání nitratačních baktérií, které neměly dostatek výživy díky absenci výkalů z rejnoků. Rovnováha je v takovém případě lehce nabouratelná a i vzhledem k nepřítomnosti rostlinné složky v akváriu. Po osazení nádrže novými rejnoky nedošlo k tak rychlému namnožení baktérií, aby stíhaly přeměňovat odpadní látky na dusitany a následně na dusičnany. Proto byla koncentrace nitrátů vysoká. Bohužel se ji nepodařilo snížit dříve, než rejnoci uhynuli.
Středa 22.7.2015
BigCAt
Já se domnívám, že chyba byla nechat akvárium tak dlouho bez ryb. Tudíž nebyla žádná produkce odpadních látek, kterýmy se při jejich rozkladu živí baktérie ve filtru a ve dně. Po dobu nepřítomnosti živin bakterie uhynuly. A při opětovném "nasazení kultury bakterií" se nestihnou tak rychle namnožit, aby jejich funkce byla 100%. Při osazení akvária novýmy rybami a následným krmením nitěnkou došlo k nadměrné koncentraci odpadních látek, které kvůli uhynulím bakteriím nebyly potřebně rozloženy a tím došlo i k navýšení koncentrace NO2
Středa 22.7.2015
Lukason
Problém byl v dlouhé době akva bez ryb a běhu filtru bez ryb.
Zajetý filtr obsahuje bakterie, které díky nepřítomnosti potravy zahynuly. Akva bez ryb, rostlin a případných producentů organických látek je téměř mrtvé a i když je v něm filtr, který je zaběhnutý, stane se to, co se stalo tzn. filtr neodbourá škodlivé látky a stává se z něj pouze pouze filtr drobných částic, které rovněž v akva nebyly, protože se jedná o nádrž neosázenou.
Středa 22.7.2015
PentueR
Důvodem je běh filtrů po dva týdny v neobsazené nádrži. Několik dnů s posádkou několika ryb pak nestačí na obnovu bakterií ve filtrech, ani s pomocí násady "umělých" bakterií.
Středa 22.7.2015
Jos
Já myslím, že to jest nad slunce jasnější: Když bylo akvárium odstaveno mimo provoz=bez ryb a nebylo tudíž krmeno a ryby do něj nepřidávaly exkrementy, nevznikaly dostatečné organické odpady, které by vyživovaly nitrifikační bakterie Nitrobacter a ty prostě uhynuly hladem. Akvárium prostě ztratilo statut zajetého akvária a ani nově přidané bakterie z běžného komerčního bakteriálního přípravku to nezachránily neb opět neměly co žrát a tak se jejich násada nenamnožila. Z toho plyne ponaučení: Používejte z bakto přípravků pouze BACTOESEX, KTERÝ OBSAHUJE VÝŽIVOVÉ MEDIUM NITRISTOP. Zejména v situaci, kdy je akvárium čerstvě založeno, či odstaveno byť jen nakrátko jako v tomto konkrétním případě nebo přeléčeno léčivy či vyčištěn filtr. Bakterie Nitrobacter stagnuje bez přítomnosti specifických výživných látek, které jsou obsaženy v mediu NITRISTOP. Důkazem v mém 400l akváriu, že BACTOESEX skutečně funguje, bylo to, že po jeho aplikaci po vyprání vnitřního filtru mi po 3 letech pár západoafrických cichlid Pelvicachromis pulcher odchoval mezi velkými jihoamerickými cichlidami opět mladé a to cca 20ex., aniž bych potěr krmil nějakým speciálním krmivem pro potěr a ryby krmil jako obvykle patentkou, koretrou, krillem, gamarem a peletami HIKARI GOLD + TetraPhyllem.
Středa 22.7.2015
mhladky
překrmeno a následné výkaly zvedly hladinu NO2. Hladký
Středa 22.7.2015
Mrakoplash
Chyba je dle mě v běhu filtrů "naprázdno". Tím došlo k úmrtí bakterií ve filtrech a následně i v nádrži. Bez "jídla" dlouho nevydrží. Při zatížení akvária se bakterie nestihnou namnožit v dostatečné míře.