Sturisomy panamské (Sturisoma panamense) jsou velmi pozoruhodné ryby. Jsou poměrně velké (dorůstají až 20 cm) a mají překrásně prodloužené ploutve, jak můžeme vidět na prvním obrázku. Mají rády poměrně tvrdou vodu a nesnáší dobře nízké pH, které je nejčastěji spojováno s měkkými vodami. Samce poznáme tak, že má po stranách hlavy štětiny, samice nemá žádné. Pohlavní dimorfismus je dobře patrný na druhém a třetím obrázku. U tohoto druhu čistí třecí místo pouze samec. Ten také přebírá dominantní péči o potomstvo (věnuje se mu asi 5-6 dnů). Čistí jikry, odstraňuje ty neoplozené a nakonec je vykousává, aby se mohl potěr vykulit. Jestliže někdo samci vezme jikry, musí se pak ve chvíli, když je potěr připravený k vykulení, postarat o narušení jikerných obalů, imitovat ono vykousnutí.
Pár sturisom se mi podařilo získat od přítele Grega Raua. Umístil jsem je do stolitrové nádrže. Poměrně záhy jsem byl odměněn osmnácti jikrami. Bohužel jsem poté na týden odjel na dovolenou. Doufal jsem, že se potěr do mého návratu nevykulí, což se samozřejmě stalo. Tak jsem našel kolem šesti mladých sturisom, které byly rozptýlené po nádrži. To nebylo zase tak špatné, na to že přežívaly ze svých vlastních zásob. Další týden se bohužel jejich počet snížil. Greg vypozoroval, že mláďata čekají na potravu v jednom konkrétním místě v nádrži, a pokud k nim sama nepřijde, tak pomalu hynou hlady.
Po dalších dvou týdnech jsem si všiml, že samice se pokouší vyplouvat za samcem, který byl nejčastěji přisátý na předním skle nádrže v proudu vody z filtru. Reagoval vždy stejně - samici odháněl pryč. Po několika hodinách se ryby uklidnily a začaly se znovu třít. Tentokrát ve výtěru bylo kolem devadesáti jiker (vidíme na obrázku č.4). Dalších několik dní zůstal samec na snůšce a chránil ji. Samice se o ni vůbec nezajímala. Prvních několik dnů byly jikry čisté, jen s bíložlutým nádechem. Po několika dnech ztmavly (vidíme na obrázku č.5).
Mladí vypadají jako perfektní kopie rodičů, ačkoliv jejich velikost po vykulení je jen 6 mm (viz. obr. 6). Všimněte si obrázku č.7, je možné na něm vidět mládě v pozadí za samcem, zkuste si jeho velikost srovnat s dírkami v přepážce nádrže.
Všechny mladé jsem pro jistotu odsál a umístil je do menší, dobře prokysličené nádrže, kde je možnost je cíleně krmit. Po stranách odchovny jsem umístil tenkou vrstvu vápence s pískem, což jednak přispívá k potřebné alkalitě a tvrdosti vody a pak je to ideální zázemí pro tyto líné jedlíky.
Prvně publikováno ve Fincinnati, oficiálních listech od společnosti Greater Cincinnati Aquarium, Aquarticles.com
Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.