Když jsem se někdy v září dozvěděla, že bude v říjnu v Bratislavě akvaristická akce, bylo mi ihned jasné, že se tam objevím. Prostě jsem musela. Vzhledem k tomu, že se akvaristice věnuji krátce, účastnila jsem se prozatím jen dvou akcí: březnových oslav spolku Cyperus v Brně a nedávné výstavy v Rychnově. A skutečnost, že obě zmíněné události byly podpořeny i akvaristy ze Slovenska, povětšinou z Bratislavy, ve mně vzbudila nutnost ukázat se naopak u nich. Koneckonců, s takovými nadšenci se prostě minimálně skvěle povídá a když se jich člověk drží trochu déle, pochytí hodně zajímavých informací.
Nezavrhujte co neznáte
Akce Akvaristická jeseň, pořádaná akvaristickým spolkem Klub.akva.sk byla naplánovaná na víkend 6. – 7.10.2007. Přestože byl tento klub ustanoven přibližně před rokem, má už za sebou výstav, výměnných trhů a přednášek několik. Myslím, že mnoho začátečníků i zkušených bude znát klubové bulletiny "Akvárium". Nemohu si odpustit chválu, tento časopis je pro mne osobně svými tématy prostě nejzajímavější a nejpřínosnější na našem trhu…
Hlavním programem "Jeseně" byla Mezinárodní výstava bojovnic Betta splendens. Přestože šlo o výstavu mezinárodní, zrovna tato sekce mne vlastně primárně nelákala. Dnes už by samozřejmě bylo všechno naopak…Vřele všem akvaristům doporučuji, neuzavírejte se oblastem a druhům ryb, které vás zdánlivě neoslovily. Můžete pak jako já zjistit, že to co jste prozatím poznali (třeba v obchodě či knize), rozhodně ještě není všeříkající.
K dalšímu programu měly patřit přednášky, představení fotografií bojovnic, klubová výstava labyrintek a sladkovodních měkkýšů, prodej ryb, rostlin i akvaristických potřeb.
Pohodlí zajištěno
První co mne mile překvapilo, byla cena za dopravu z Brna do Bratislavy – pro studenty prozradím a lákám: pouze za 100 Kč. Mimochodem, i kdybychom nebrali v potaz cenu, Bratislava je každopádně blíž jak Praha a na místě jste za příjemnou hodinu a třičtvtě.
Výstava se konala v prostorách Domu kultury Ružinov, což bylo příhodně blízko autobusového nádraží. Prostory byly velikostně naprosto dostačující a pro mne osobně i sympatické, žádný přehnaný luxus ani naopak rozpadající se budova. K dispozici byla velká hlavní hala, kde bylo vše mimo přednášek, které využily prostor jak jinak než přednáškového sálu. Na hlavní halu v podstatě navazoval i malý bufet/kavárna, takže pohodlí bylo a přesunů za občerstvením netřeba.
Rarity k pohledání
Nyní se přesuňme na jednu z částí Bratislavské akce. Jak je dobrým zvykem téměř všech akvaristických událostí, bylo zorganizováno jakési tržiště. Za velmi příjemné ceny jste mohli koupit několik poměrně běžných ryb i rostlin, ale mile mne překvapila převaha akvaristických "lahůdek". Většina prodejců byli členy pořádajícího klubu, také např. členové "splendenspower" fóra a další spříznění akvaristé.
Z obecně známého sortimentu tu tedy byly gupky (ovšem v líbezných formách) a mečovky, z rostlin hojně odolný a nenáročný Anubias. Dále však byly na prodej málo běžné druhy: čtverzubec Carinotetraodon travancorius, sumeček Hara jerdoni, pancéřníček Dianema longibarbis a Corydoras adolfoi, úzkotlamka Anostomus ternetzi, Danio kyathit, tanganičtí tlamovci Cyprichromis leptosoma "Utinta fluorescent", živorodá polozobánka Nomorhamphus celebensis. Nemohly chybět ani krevetky, kromě Neocaridina heteropoda i v červené variantě "Red cherry" bylo možné zakoupit Neocaridina zhangjiajiensis "White pearl" a Macrobrachium assamense. Nechyběly samozřejmě bojovnice moderních forem. K sehnání dokonce i v párech.
Osobně mne také velmi potěšily nabízené rostlinky. Přeci jen mi srdce zaplesá více při pohledu na výpěstky akvaristů klubu než na ty z velkých pěstíren. Anubiasy, Sagittarie, Valisnerie, Echinodory, lekníny a mnoho dalších, vše tu bylo k sehnání. Já však byla zaujata nejvíce kryptokorynami: Je libo petchii, potenderifolia, balansae, wendtii, hudoroi, affinis? Prostě bylo na výběr, byly krásné a nebyli to žádní drobečci.
Na klubovou výstavu labyrintek jsem byla jako jejich příznivce natěšená. Některé ryby bohužel nebyly v prostředí výstavy vybarvené, ale aspoň jsme je viděli a věděli, kdopak je chová.
mg+:3303]
Klubová výstava sladkovodních měkkýšů byla ojedinělá. Sešlo se zde poměrně dost druhů akvarijních plžů a mohli jste vidět i naše domácí (žijí na Slovensku, ale i u nás) mlže.
Mezi vystavenými druhy byly:
Tropické - Melanoides granifera Melanoides tuberculata Neritina natalensis
Domácí sladkovodní - slávička Dreissena polymorpha, okružanka Sphaerium rivicola, hrachovka Pisidium sp., uchatka Radix peregra. Dále zástupci rodu Clithon sp., Pomacea cf., Gyraulus sp.
K tomu nejlepšímu...
Mezinárodní výstava bojovnic probíhala za podpory mezinárodní organizace chovatelů labyrintních ryb – České labyrintkářská asociace, o.s. (ČLA, http://www.cla-labyrinths.org/... a tím i přidruženého fóra www.splendenspower.cz. Výstavy se mohl se svými rybami zúčastnit každý akvarista – a to jak chovatelé organizovaní, tak i neorganizovaní, a také chovatelé profesionální. (Propozice výstavy zde: http://www.splendenspower.cz/...
Kolekce tvořil jak jeden samec, kterých byla většina, tak nově i samice. Betty byly hodnoceny za podpory mezinárodních posuzovatelů v jednotlivých výstavních třídách dle nového standardu ČLA (zde: http://www.splendenspower.cz/..., který nám přiblížila odpolední přednáška. Kromě RT (roundtail) zde byly zastoupeny všechny moderní, standardem definované variety od 25 chovatelů ze Slovenska, České republiky, Polska a jednoho z Indonésie. A tak bylo opravdu na co se dívat. Lidé různého věku tu mohli obdivovat různé tvary ploutví a nečekané barvy i jejich kombinace. Musím se přiznat, že jsem konečně viděla jinou varietu, než závojovou, běžnou v akvaristikách. A co teprve ty barvy!
Jak mezinárodní soutěž Betta splendens dopadla?
Ve výstavní třídě crowntail vyhrál CT-A12, v doubletail - DT-A1, symetrický plakat vyhrál v atraktivní kombinaci "motýlek" - PK2-B2 a doubletail samice - DTF-A1- vše od chovatele z Indonésie, Hermanus Haryanto. Klasické veiltail (VT) vyhrál polský chovatel a další tři poháry v třídě halfmoon - HM-B2, kombinované varietě - CV-A10 a třídě STF samic si odnesli členové ČLA. Gratuluji!
V neděli odpoledne se vystavené ryby dražily. Bohužel jsem se neděle nemohla zúčastnit, ale věřím, že se strhla docela mela. Nejdražší vyražená ryba byla údajně samička za více jak 2000 Sk. Vítěz kategorie CT byl údajně vydražen za 900 Sk.
Vyplatilo se to!
Celkově shrnuto, akce to byla dle mých pozorování velmi dobře organizovaná a bylo co k vidění. Atmosféra výborná, rodinná, a myslím, že se do Bratislavy budu ráda vracet. Konečně jsem se svým zaměřením na Asii propadla i bojovnicím a 3 Betty mám už doma. Také jsem konečně sehnala kryptokoryny, jaké jsem dlouho sháněla.
Večer jsem se aspoň chvíli účastnila setkání v hospůdce za rohem a člověk se nestačil divit, kolik se tam sešlo lidí. Akvaristika v Bratislavě prostě funguje. Nejen, že jsem si odnesla nějaké ty ryby a rostliny, ale také nové vědomosti. Zážitek doplnilo poznávání nových lidí a příjemné přijetí lidmi již poznanými.
Budu moc ráda, když si na akvaristické akce nejen v Bratislavě (musím apelovat na Brňáky) udělá čas více lidí. Vždyť jsou příjemná už jen ta setkávání lidí, co zajímá to stejné, akvaristika.
A nebude také na škodu, když spolu budeme bez ostychu více komunikovat a ne jen obdivovat ryby a nakupovat. Hodně z nás se např. zná přes internetové diskuse, a je milé, když si s někým začnete povídat a zjistíte, že se vlastně znáte. A jestli to někdy nejde, tak se rovnou předem domluvme.
Tož to jen takový návrh...
A co jste si odnesli vy? Jen se pochlubte!
Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.