Co je to za rybu?

Autor: Libor Šprysl · 22.8.2008 · Článek #227 ·

Zmlsanost některých zákazníků akvaristických obchodů mi občas nejde do hlavy. Pochopil jsem specialisty, zájemce o nové druhy a raritky. Ovšem občas žasnu při hláškách před nádržemi. Jásající žena volá svého chotě, aby jí koupil ještě tuto rybičku protože ji doma ještě nemají. Ten aby byl klid má dvě možnosti, buď jí vysvětlí, že se do toho jejich akvária nehodí a nebo koupí. Riskuje v obou případech.

Tichou domácnost nebo paseku v nádrži. Pokud použiji terminus jednoho z našich kolegů - podobná kategorie jsou dámy s čivavou v oblečku. Nakupují očima. A pak řeší nastalou situaci. V tom lepším případě vypadá akvárium jako neuspořádaná sbírka známek, v tom horším se ryby začnou navzájem žrát. Pak si jdou samozřejmě buď to stěžovat do krámu, nebo volají zoufale o pomoc na internetových stránkách.

Copak je to za rybu?

Autor: Pavel Mžourek

Nedávno mne překvapila diskuze o tetovaných a barvených rybách, které sám nijak moc nemusím, ale trh je stále vstřebává. Podobně se vyjádřil jeden z prodavačů v krámě, kam dodáváme ryby. Podle něj by se nejlépe prodávaly mečovky červené, s modrými puntíky, oranžovými proužky a zelenými ocásky. Paušalizovat se toto tvrzení dá i na jiné ryby než živorodky.

I když u nich bych se dnes docela rád zastavil. Po skončení loňské výstavy v Botanické zahradě pořadatelé zajásali, že se ve výstavních expozicích objevují i jiné formy gupek než dlouhé triangly. Jásot nad krátkými či mečíkatými formami gupek je ovšem slyšet opravdu od jednoznačných specialistů. Komerčně jsou to prakticky nezajímavé ryby. A co mají chovatelé dělat s přebytky, pokud souběžně s oky nechovají nějaké dravé ryby, kterým je zkrmí?

Jistou šanci na úspěch mají rybky, které se podařilo odchovat šampionům a koupí si je chlubílkové. Zkoušel jsem nabízet tyto formy v obchodě. Prodavači si klepali na čelo. Neprodejné. Nejlépe se prý prodávají přestárlé "kobyly" - samci, co s vypětím všech sil utáhnou své obrovské ocásky a samice ve věku babiček, které už pomalu přestávají rodit. Pokud možno co nejflekatější mix rybek. Ovšem mám i několik odběratelů, kteří svým zákazníkům dovedou vysvětlit, že ty rybky, které se jim ještě zdají malé, jim nejen dorostou, ale také ještě i nějaký čas vydrží. Tedy že jsou mladé. S nimi jsem začal zkoušet nabízet i ty jiné formy gupek. A ejhle. Nastala kuriozní situace.

Chovám nyní populaci divokých ok "dvoutečku". Po prvním závozu na krám nastala mela. Za dva týdny mi volal vyděšený kamarád - prodavač, že jsou všechna prodaná. Můj údiv byl veliký. Ovšem až do té doby, než mi prozradil fintu. Lidé totiž vůbec nevěděli v samém začátku o co vlastně mají zájem.

Ptali se po pavích okách a tak jim byla nabídnuta. Všichni znají jen formy s dlouhými ocásky. Ovšem na krámě nebyli představitelé jiných forem než divokých. A když jim vysvětlil, že z takových rybek se začínali šlechtit ti dnešní krasavci (proti nimž nic nemám), hned vzbudil zájem. Zkusili jsme začít prodávat i jiné formy divokých živorodek a i to se začalo dařit. Ona totiž každá rybka je hezká, i ta na první pohled ne právě výrazně zbarvená, či dobarvená a tetovaná. Nebo je alespoň něčím zajímavá. Tak je vidět, že i u prodeje akvarijních ryb se trochu musí přemýšlet. A dobře odpovědět na otázku, co je to za rybu.

Soutěž: ... copak je to za rybu? Čtete-li tyto řádky, máte mimořádnou možnost vyhrát jako odměnu balíček menších krmiv v hodnotě 150,- z místního obchodu AKVARISTA.cz . Zašlete na info@akvarista.cz e-mail s předmětem "Copak je to za rybu" a do těla zprávy uveďte jméno ryby. 3. správná odpověď vyhrává.

Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.