V sobotu 13. září 2008 úderem deváté hodiny dopolední, začala již dvaatřicátá výstava tropických rybek a terarijních živočichů v "Mekce českých akvaristů", Domě chovatelů v Rychnově nad Kněžnou. Výstava trvá až do středy 17. září a je otevřena denně od 9.00 do 18.00 hodin. Takže - XXXII. Výstava akvarijních ryb a terarijních zvířat v Rychnově nad Kněžnou je v plném proudu!
Reportáž z Rychnova dělám již několikátou a jen těžko mohu v obecné rovině říkat něco nového. Do Rychnova na výstavu jsem se vypravil již po dvanácté a ano, z mého pohledu se jednotlivé výstavy od sebe lišily. Je třeba ale můj pohled brát s notnou dávkou rezervy, protože asi tak, jako většina akvaristů, mám své oblíbené i méně oblíbené skupiny ryb. A tak jako tomu je u každého i já vždy na první pohled posuzuji, kolik ryb je tam pro mou maličkost více či méně zajímavých.
Mohu s plnou odpovědností potvrdit, že snahy rychnovských akvaristů ze spolku Akva-Tera o to, aby každá výstava nesla ve vzpomínkách návštěvníků své vlastní originální vjemy a prvky, se letos opět vydařily. Možná jsem si důkladně nevšiml všeho, co nám organizátoři chtěli sdělit, ale viděl jsem toho docela dost.
Jednak mohu vyzdvihnout špičkově připravený doprovodný servis (jak jsem již napsal, nevšiml jsem si pochopitelně všeho - například jak byly ve městě samém a na příjezdových trasách vyznačeny cesty k Domu chovatelů - ale nezlobte se, osobně jsem jel do Rychnova více než po dvacáté a tyto věci naprosto přehlížím) - špičkové, hlídané parkoviště necelých sto metrů od Domu chovatelů za pakatel na celý den.
Komornější ráz oproti minulým letům v tom, že rychnovští upustili od pronájmu sokolovny a několik pozvaných prodejců, kteří dokázali zájemcům představit celé potřebné spektrum všeho pro akvaristiku opět soustředili do přízemního traktu Domu chovatelů a dalších prostor v prvním patře. Velmi kvalitně zajištěné občerstvení, široká nabídka nabízených rybek v prodejně výstavního areálu, precizně připravená brožurka (Průvodce po výstavě) tak, jak jsme na to od poloviny devadesátých let zvyklí, kvalitně prováděná pořadatelská služba členů spolku a kdybych potrápil svou hlavinku, asi bych mohl uvést i další postřehy.
Hned po příjezdu a zaplacení vstupného se naše výprava před vlastním vstupem na výstavu přivítala s několika přáteli, kteří se sem dostali před námi a pak hurá do prvního sálu.
Jak již jsem poznamenal výše, každá výstava, kterou jsem v Rychnově navštívil, má punc originality. Ve spodní místnosti kromě obligátních výstavních nádrží, na jaké jsme zde zvyklí a expozic běžných, ale i vzácných rybek, se hned u vstupu skvěla expozice nádherně barevných raků (zejm. tři úžasně barevné formy Procambarus clarkii).
V dolním sále je umístěno veliké akvárium se spoustou nádherných rostlin, ve kterém se prohání hejno červených neonek jako pocta v loňském roce zesnulé paní Rindové, která dlouhá léta se spolkem Akva-Tera velice úzce spolupracovala.
Dále zde můžeme shlédnout čile se producírujících několik Milošem Kroupou odchovaných mláďat jihoamerických trnuch - Potamotrygon reticulatus.
Pokud do sálu vstoupíte a nebude zrovínka narvaný návštěvníky, první co vás doslova uhodí do očí, je akvárium umístěné v jeho střední partii, kde se v exposici doktora Pojara a Petra Háka producíruje několika desítek ryb čítající hejno mláďat P.altum jimi odchovaných. A konečně jako další unikát zde může návštěvník shlédnout exposici několika desítek druhů pancéřníčků rodu Corydoras.
V horním sále mne mimo jiné zaujali nejčervenější Trichogaster leeri, které jsem kdy viděl.
Vitrína s motýly a další vitrína, kde byly představeny raritní nebo staré akvaristické tisky, vč. několika čísel "Akvaristických listů" - předchůdce současného Akvária-Terária.
Dále zde jsou k vidění pestré exposice živorodek, halančíků, afrických cichlid, duhovek, parmiček i rybek z dalších skupin.
Na horní sál navazuje i menší, nicméně velice zajímavá třetí výstavní místnost, kde najdeme exposici teraristickou. Jsou zde k vidění velice nevšední exponáty z říše hmyzu a několik druhů plazů a pro zájemce i možnost získání několika představitelů těchto živočichů.
Poslední veřejnosti přístupné místnosti prvního patra patří prodeji akvaristického zboží firmy Exota (jeden ze sponzorů celé akce) spolkové prodejně rybek a prodejní exposici rostlin firmy Aqua-Daho z Vikýřovic u Šumperka u schodů, po nichž se dá první patro zase opustit nabízel výpěstky svých kaktusů pan Novotný z Rychnova.
Jak je v Rychnově po mnoho let další neoddiskutovatelnou tradicí, sobotní odpoledne patřilo přednáškám, které se po loňské změně opět konaly ve velkém sále hlavního rychnovského kulturního střediska (nejen mezi akvaristy známého jako "Kreml") v centru města.
Po přivítání Ing. V. Hulmanem se jako první ke slovu dostal Miloš Kroupa, který rám reprodukoval cestu svého kolegy z firmy Profi-Aquarium Ing. J.Urbance, PhD. k dodavatelům firmy do Indonésie. V téměř hodinové přednášce jsme se tak mohli seznámit s tím, jak vypadají farmy v Indonésii na chov tropických rybek, odkud se k nám mnoho těchto ryb dováží.
Jako druhý vystoupil P. Srb, mladý specialista na krunýřovce rodu Panaque z brandýsa nad Labem, který se s námi podělil o své zkušenosti s těmito sumci.
Třetí, poslední přednáška, byla pod taktovkou doktora I. Pojara ze Dvora Králové.
Doktor Pojar strávil nějakou dobu jako odborník na design a zařizování mořských exposic v oceanáriích na Kanárských ostrovech a v Madridu, kde osobně prováděl odborné zařizování těchto exposic. Své zážitky nám předvedl ve vlastním dokumentárním filmu.
Přednáškami však sobotní program zdaleka neskončil, neboť v jejich závěru pozval opět Ing. Hulman všechny přítomné na společenský večírek, který se posléze konal v tomto sále. Celkově na mne udělal sobotní výlet s přáteli do Rychnova opět velký dojem a zase se mám rok na co těšit. Jsem si jistý, že rychnovští nás opět příští rok, kdy mají další "kulaté" jubileum - 33. výstavu, něčím speciálním a zajímavým překvapí.
Poznámka autora: Omluvte prosím kvalitu posledních snímků, které jsem snímal přímo z plátna a "za pochodu". Nicméně se domnívám, že vzhledem k dokumentování filmu dr. Pojara jsou natolik zajímavé, že stály za zveřejnění.
Dokument vytištěn z portálu AKVARISTA.cz (www.akvarista.cz). Použití článku pouze pro soukromé studijní účely.
Jakékoliv šíření článku nebo i jeho části je zakázáno.