Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Radek Blaško · 18.12.2006
· Sledovanost: 41366x
· Vytisknuto: 7096x Hodnocení: 5.6/6 (31x) · Odměněn: není
V nedávné době proběhla na serveru AKVARISTA.cz živá diskuze o importech akvarijních ryb (diskutovalo se pod tématem Kde sehnat čisté skaláry? http://www.akvarista.cz/... Bylo probíráno jaké ryby se dováží, za kolik je můžeme pořídit i jaká je cena dopravy z tropických zemí. Jelikož jsem se, jako brigádník jedné z největších českých firem obchodujících s akvarijními rybami, zabýval péčí právě o importy, rozhodl jsem se zúročit své zkušenosti s tím, jak to při importech akvarijních ryb probíhá.
Tak přišel na svět první ze série článků o importech. Úvodní část se bude zabývat především tím, jak probíhá objednávání a posílání ryb, jak jsou ryby baleny, jak se vůbec rozdělují a především – které ryby se ve velké míře do naší vlasti importují. V dalších dílech budete seznámeni s tím, jak probíhá vybalování dovezených ryb a následná aklimatizace v dnešní době velmi módních jihoamerických sladkovodních rejnoků.
Rozdělení importovaných ryb
Především si pojďme ujasnit, co to jsou importované akvarijní ryby - nebo, navážu-li na nedávný článek kolegy Burzanovského (ČLÁNEK: A víte, jaké máte ryby?) a budu se držet jeho terminologie - tropické sladkovodní ryby. Jsou to ty, které jsou do České republiky dovezené ze zahraničí. Ty se dají dále dělit na importované z tropů, nebo dovezené z některého z evropských velkoobchodů - největší jsou v sousedním Německu, případně ve Velké Británii.
Dalším možným kritériem rozdělení je původ ryb - jestli pocházejí přímo z odchytů v přírodě, nebo z odchovů. Z přírody jsou většinou dováženi krunýřovci Jižní Ameriky, klasickým příkladem ryb pocházejících z odchovů jsou živorodky z jihoasijských farem.
Považuji za nutné podotknout, že i ryby dovezené z evropských velkoobchodů nemusejí nutně pocházet jen z odchovů.
Odkud se dováží
Odpověď není jednoduchá. Protože v takřka každé tropické zemi, kde se nachází byť jen maličkatá říčka nebo potůček, se dá nalézt i nějaký ten exportér. A abychom si situaci příliš nezjednodušovali, připočítejme ještě dovozy z velkých evropských velkoobchodů, jakým je např. německý Aquarium Glasser (http://www.aquarium-glaser.de)/...
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že do České Republiky se dováží ryby především z
- Jižní Ameriky: Brazílie, Kolumbie a Peru
- Asie: Thajsko, Singapur, Indonésie, Indie, Malajsie, Vietnam a Čína
- Afriky: Nigérie
Jižní Amerika
Pouť po akvaristickém světě začneme v Jižní Americe, jejíž biodiverzita je velmi rozmanitá. Naprostá většina dovážených ryb pochází z odchytů v amazonském pralese.
Brazílie. Dodavatelé z této země jsou charakterističtí bohatým sortimentem pancéřníčků (Callithyidae) a krunýřovců (Loricariidae). Zajímavá je i nabídka zástupců čeledi Cichlidae, ale bohužel tito jsou dováženi jen minimálně. Mezi nejčastěji dovážené druhy patří například Baryancistrus spec. L 018, L 081 a L 177, Hypancistrus spec. L 260 Queen Arabesque a Hypancistrus (=Peckoltia) spec. L 066 King Tiger.
Kolumbie. Kromě krunýřovců a pancéřníčků se ve větším počtu dováží Arius seemani a Pimelodus pictus. Dále zástupci tetrovitých (Characiformes) – například Hyphessobrycon erythrostigma, Leporinus affinis, sekernatky Carnegiella marthae, C. strigata a Thoratocharax stellatus.
Již jsem zmínil sladkovodní rejnoky. Všechny pravidelně dovážené druhy pocházejí z Kolumbie, ať už se jedná o Potamotrygon reticulatus (= P. orbignyi), P. motoro, P. hystrix nebo P. signatus.
Peruánští dodavatelé mají druhovou skladbu velmi podobnou těm kolumbijským. Nutno ale říci, že z Peru pochází hit posledních několika let, pancéřníček Corydoras weitzmani.