V roce 2003 doplnilo známé nakladatelství A.C.S. Rodgau, vydávající atlasy Aqualog, svou řadu, zabývající se cichlidami Jižní Ameriky, o druhý díl věnovaný vrubozubcovitým Afrického kontinentu a zároveň první díl věnovaný jezeru Tanganika. Kniha (plným názvem Afrikanische Buntbarsche II, Tanganjika I, Tropheus) se 192 stranami formátu A4 má pevnou vazbu a jejím autorem je PETER SCHUPKE. Autor textu je zároveň autorem všech 300 barevných fotografií a 150 barevných kreseb. Atlas je doplněn volně vloženým posterem formátu A1, zobrazujícím jezero Tanganika a výskyt jednotlivých barevných forem rodu
Tropheus v něm.
více »
14.3.2007 · Radek Blaško · Recenze a testy · názory (2) · Hodnocení: 5.17/6 · Sledovanost: 19875x
Také máte problémy s takzvanou mastnou hladinou? Většinou tento estetický nešvar vyřeší dostatečné čeření hladiny. Já ji mám však čeřenou jen mírně a navíc se mi na ní usazuje "prach" z krmení. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak se povlaku zbavit. Jednorázové "zametení" hladiny bylo již druhý den neznatelné. Tak jsem se rozhodl pro řešení relativně jednoduché - má jméno přídavný hladinový filtr.
více »
12.3.2007 · Jakub Menoušek · Kutilské návody · názory (12) · Hodnocení: 5.04/6 · Sledovanost: 25725x
Cryptocoryne beckettii a
Cryptocoryne affinispatří v rámci rodu
Cryptocoryne k těm nejoblíbenějším a mezi akvaristy nejrozšířenějším.
C. affinis bychom dokonce mohli označit za legendární. Oba druhy za to vděčí nejen své nenáročnosti, snadnému rozmnožování a schopnosti růst v "neudržovaných" akváriích s malým množstvím světla, ale také svému relativně atraktivnímu vzhledu. Nevyžadují příliš častou údržbu a hodí se i do hůře osvětlených začátečnických nádrží. Lze je jedině doporučit.
více »
8.3.2007 · Antonín Koukolík · Flora · názory (17) · Hodnocení: 5.59/6 · Sledovanost: 43239x
Objeven byl již v roce 1824 a popsán GAIMARDEM a QUOY jako
Callichthys barbatus. Do Evropy se dostal v roce 1932, ale na trůně krále pancéřníků se usadil teprve v posledních dvou či třech letech. Chov malých pancéřových sumečků je módní specializací stejně jako například chov halančíků či afrických cichlid. "Sumečkářům" v posledních letech nahrává velká snaha jihoamerických exportérů objevovat a exportovat stále nové a nové druhy.
více »
5.3.2007 · Karel Zahrádka · Fauna · názory (25) · Hodnocení: 5.75/6 · Sledovanost: 31607x
Ve svém úvodníku k nakladatelství
Mergus jsem zmínil, že další pokračování budou patřit atlasům sladkovodních ryb. Tak jako pro většinu akvaristů u nás, kteří se zajímají i o cizojazyčnou literaturu, jsou tyto knížky i pro mne značně drahé. Dejme tomu, že mnohou z nich z určitých důvodů potřebuji, celou produkci nakladatelství (to se týká i jiných nakladatelských domů) si však nemohu dovolit. I když by i vlastnictví jinak zaměřených knih bylo určitě jistým způsobem přínosné.
více »
1.3.2007 · Jan Burzanovský · Recenze a testy · názory (15) · Hodnocení: 5.44/6 · Sledovanost: 26888x
Poslední únorovou sobotu se konala v Bratislavě akvaristická akce, která vzešla z dílny akvaristického klubu KLUB.AKVA.SK. Akvaristický den v kulturním domě Ružinov se skládal ze tří hlavních částí – výstavy fotografií s akvaristickou tématikou, drobného prodeje akvaristických potřeb a živočichů a odpoledního bloku přednášek. Jelikož mě tento program zaujal a měl jsem v Bratislavě k odběru i nějaké zboží, rozhodl jsem se spojit příjemné s užitečným a vydat se do slovenské metropole za kolegy akvaristy.
více »
27.2.2007 · Michal Toufar · Reportáže · názory (7) · Hodnocení: 5.43/6 · Sledovanost: 22983x
Už jako malý kluk jsem u kádě s vánočními kapry zjistil, že ryby neustále otvírají a zavírají ústa a že zároveň s tím otvírají a zavírají skřele. Křížovým výslechem nebohého otce jsem se dopátral faktu, že takto dýchají. Jen místo plic mají žábry, s jejichž pomocí mohou dýchat pod vodou. Při nádechu nabírají vodu do úst a při výdechu ji pod skřelemi kolem žaber vypouštějí zase ven.
více »
23.2.2007 · Jiří Havránek · Krátké lekce · názory (6) · Hodnocení: 5.48/6 · Sledovanost: 56842x
Okrasná akvária jsou okrasná svým obsahem, ale na jejich výborném vzhledu může být také podepsáno dobré nasvícení. Většina nádrží potřebuje kvalitní osvětlovací zařízení, bez kterého by se jen stěží dařilo rostlinám – zejména těm náročnějším. V diskusi na tomto webu bylo téma výroby osvětlovacích krytů několikrát probíráno. Psalo se o všerůzných technických řešeních - od klasického dřevěného, vyrobeného na zakázku nebo doma "na koleni", přes různé plastové modely (buď svařované teplem, nebo zhotovené z plastových trubek) až po kryt z ocelové konstrukce. Já již několik let úspěšně používám kryt výklopný, nerezový.
více »
21.2.2007 · Michal Toufar · Kutilské návody · názory (25) · Hodnocení: 5.45/6 · Sledovanost: 59146x
Rod
Xiphophorus je v popředí zájmu akvaristů prakticky od prvopočátků evropské akvaristiky a během sta let chovu zůstal jednoznačnou akvaristickou "trvalkou". Od popsání prvního "základního" druhu
X. helleri HAECKLEM v roce 1848 bylo popsáno dalších 27 druhů, většina z nich v posledních desetiletích. Velmi blízký, až majetnický vztah k tomuto rodu mají německy mluvící ichtyologové, kteří popsali již 21 druhů, z toho čtyři v tomto tisíciletí.
více »
19.2.2007 · Roman Slaboch · Ichtyologie · názory (14) · Hodnocení: 5.33/6 · Sledovanost: 26437x
Pomineme-li pravidelné burzy, tak posledních šest let každý rok patří úvod veřejných akcí české akvaristické scény výstavě akvarijních ryb, pořádané v kulturním centru ALDIS, ležícím u Labe nedaleko centra Hradce Králové. Oba pořadatelé se svými přáteli nám na letošní rok připravili celkem 79 výstavních nádrží s rovnými stočtyřiceti vystavenými druhy a formami tropických sladkovodních rybek. Letos se zde známí chovatelé, ale i běžní návštěvníci sešli již pošesté.
více »
16.2.2007 · Jan Burzanovský · Reportáže · názory (23) · Hodnocení: 5.48/6 · Sledovanost: 45708x